Hucul

6. ledna 2009 v 13:42 | Mája |  Popis plemínek
Huculský kůň je přímým potomkem divokého koně evropského - tarpana. V roce 1972, kdy na celé planetě zbývalo jen asi 300 čistokrevných huculských koní, byl z popudu O. Leiského při Tisu - Svazu pro ochranu přírody a krajiny založen Hucul Club. Za cíl si toto sdružení dobrovolníků a nadšenců vytklo huculského koně zachránit a najít mu nové uplatnění v moderním světě. Ze skromných začátků s 5 plemennými koňmi se Hucul Club rozrostl až k dnešnímu stavu 80 čistokrevných huculských koní s velmi kvalitní genetickou výbavou a odchoval za dobu své existence více než 200 hříbat. Stal se průkopníkem světové záchrany huculského koně, pomohl prosadit zařazení huculského koně do chráněného genofondu FAO (1979) i jeho uznání genovou rezervou ČR (1993), spoluzaložil Hucul International Federation (1994) a nalezl pro hucula uplatnění v oblasti výchovy člověka ke vztahu k přírodě, v hipoterapii, zejména ortopedických poruch, ale i následků dětské mozkové obrny, některých interních poruch a pod., a dále v jezdecké turistice a terénním a vytrvalostním jezdectví. Ve všech těchto oblastech se huculský kůň pro svou odolnost, vytrvalost a skromnost i přátelskou povahu výborně osvědčil.
Ekologický tábor
Hucul Club v roce 1974 uspořádal první ekologický tábor s náplní jezdecké turistiky a od té doby uskutečnil více než 160 letních táborů a pobytů s koňmi, kterých se zúčastnilo více než 6000 lidí. V roce 1976 na své náklady zahájil jako první ve střední Evropě pod odborným dohledem prof. MUDr. K. Lewita DrSc. hipoterapii a dodnes poskytl hiporehabilitační péči téměř čtyřem tisícům postižených dětí i dospělých. Uspořádal dvě celostátní a jednu mezinárodní konferenci o záchraně a chovu huculského koně, stal se předmětem několika diplomových prací i inspirací pro knihu E. Horelové "Pojď, dáme sbohem žízni" a námětem k filmu (Brácha za všechny peníze). Huculští koně hráli ve dvou celovečerních filmech (Divoký koník Ryn, Čarodějky z předměstí) a dokonce v operetě M. Uhdeho "Hra na pohádku máje" v Karlínském divadle, kde huculský hřebec Jura sklízel bouřlivý potlesk na otevřené scéně. K obrazu Hucul Clubu neoddělitelně patří i celá řada kulturních a sportovních akcí, uspořádání čtrnácti ročníků Čs. distančního dostihu, stejně jako odborná práce při přípravě Chovatelského programu a Řádu plemenné knihy huculského koně nebo reintrodukce huculů do jejich domoviny v Karpatských horách na území dnešní Ukrajiny.
Huculští koně
Záchrana genofondu huculského koně je ojedinělým příkladem úspěšné ekologické, chovatelské i zdravotnické práce, jakou se lidstvu podaří uskutečnit jednou či dvakrát za generaci.
Od roku 1985 je Hucul Club pořadatelem Československého distančního dostihu, při kterém koně nejrůznějších plemen prokazují svoji vytrvalost při jízdách v terénu na vzdálenosti od 40 km. Při distančních jízdách je maximální péče věnována zdraví a kondici koní. Huculští koně i přes svůj menší vzrůst bývají velmi úspěšní a předčí mnohé "velké" sportovní koně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama