Hipoterapie-léčebná metoda pro tělesně postižené

6. ledna 2009 v 13:41 | Mája |  Odborné články a rady

Hipoterapie


Kapitola 1: ZÁKLADNÍ OKRUHY LÉČEBNÉHO JEŽDĚNÍ

  1. Hiporehabilitace
  2. Léčebné pedagogické ježdění
  3. Rehabilitační rekreační ježdění

1. Hiporehabilitace
Základem je stimulace jezdce trojrozměrným pohybem koně. Tento pohyb napodobuje chůzový mechanismus člověka a vede k uvolnění spasticity (napětí svalu). Další stimuly jsou přenášeny na páteř, zapojením mezilopatkových a zádových svalů dochází ke vzpřímení, ovlivnění postury a tím k prohlubování dechu. Toto napomáhá k nácviku chůze, koordinaci pohybu, tréninku rovnováhy, posilování ostatního svalstva se sklonem k oslabení. Používáme zejména u dětí s dětskou mozkovou obrnou, lehkou mozkovou dysfunkcí, skoliózami, ortopedickými vadami a dechovými obtížemi, roztroušenou mozkovou sklerózou.
Pro tuto formu hipoterapie je nutná indikace (doporučení) odborným lékařem - neurologem, rehabilitačním lékařem, ortopedem.
2. Léčebně pedagogické ježdění
Je způsob jízdy na koni nebo pouhý kontakt s ním. Má zanedbatelný vliv na psychiku. Do této formy jsou odborným lékařem (psychologem, psychiatrem) zařazováni klienti s poruchami chování, neurologickými obtížemi a mentální retardací. Principem práce s pacientem v této oblasti je neustálé sledování jeho psychického stavu s využitím momentálních pozitiv pro dosažení určitého cíle. Uvědomme si, že na pedagogické cestě nejsme nikdy na konci.
U pacientů je možné prostřednictvím koně získat důvěru k pedagogovi a postupně k dalším lidem, kolektivu;
- naučit je poznání sama sebe, svých schopností a dovedností
- využívat obrovské motivace, kterou kůň pro dítě znamená
- kombinovat různě postižené v jedné skupině tím, že pomáhá jeden druhému (čištění, příprava koně před jízdou, nasedání na koně, záchrana při různých cvicích - nutnost spolupráce mezi dětmi)
- je možná jízda podle obrázků, barev, číslic, písmen (podle schopností a fantazie)
- provádět nácvik různých cviků na zemi s využitím pohybů při čištění koně, hlazení
- kůň jako motivace k překonání prvotních nezdarů
Tento způsob je vhodný jako doplňková léčba při problematických vztazích a dětí (zapojení rodičů do cvičení) a také léčba závislostí.
Rehabilitačně rekreační ježdění
Jezdecký sport rozšiřuje sportovní aktivity handicapovaných a napomáhá k jejich integraci do společnosti. Pacientům odkázaným trvale na vozík nabízí kůň svobodný pohyb v přírodě bez ohledu na překážky. Propůjčuje oči nevidomým. Některým nabízí možnost soutěžení se zdravými, tím zvyšuje jejich sebevědomí a dává smysl života ve společnosti.
Další informace pro tento obor získáte u České hiporehabilitační společnosti se sídlem v Praze a u České jezdecké federace, kde jsou k mání k dispozici Mezinárodní pravidla sportovního ježdění handicapovaných.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama