Fyzioterapeut a koník

6. ledna 2009 v 13:40 | Mája |  Odborné články a rady

Fyzioterapeut a kůňNasazení ohlávky
Kůň je velmi zajímavé zvíře. Jeho zrak, čich a zejména sluch jsou na daleko vyšší úrovni než lidské smysly. Pohyblivé ucho zachytí i zvuky, které člověk neslyší. Proto se snažte ve stáji zachovat klid,, mluvte na koně polohlasem. Zvýšený hlas nebo křik je pro koně trestem. Chcete-li přímo vstoupit ke koni do boxu nebo stání, pak ne dřív, než rázně a nesmlouvavě oslovíte koně jménem, připojte povel "ustup". Většinou jsou boxy i stání upraveny tak, aby se ke zvířeti přistupovalo z levé strany.
Pamatujte, že kůň má široké zorné pole, asi 320 stupňů, proto vidí i to, co se děje vzadu. Nedoporučuji tedy žádné prudké pohyby nebo nejistotu, nervozitu. Kůň je zvíře vnímavé, vše vycítí a vaše mávání rukama, či něčím jiným na něj bude působit jako větrný mlýn na mouku.
Už jste se dostali do boxu nebo stání, vaše ruce spočinuly na hřívě, krku, nozdrách, vaše oči se podívaly do očí koně, aby se tam nenávratně utopily? Dobře, odejděte a přijďte znovu. Tentokrát si nezapomeňte vzít sebou stájovou ohlávku. Povel "ustup" nebo jméno před vstupem do boxu je již samozřejmostí.
V klidu přistupte k hlavě. Oběma rukama nasaďte ohlávku a zapněte nátylník. Pak koně odveďte k vazáku a uvažte ho (většinou na roubík nebo karabinu).
Čištění koně Čištění koně
Potřebujete rýžový kartáč, jemný kartáč a hřbílko, hadr, hřeben na hřívu a ocas, houbu, háček na kopyta.
Koně nejdříve gumovým hřebílkem vyhřebelcujeme (krouživými pohyby). Poté vezměte rýžový kartáč, kterým vyčistíte srst a uhladíte hadrem nebo šetrněji jemným kartáčem a hřbílkem koně od hlavy přes prsa, hřbet, přední nohy, břicho, zadek a zadní nohy důkladně vyčistíme (stará, dnes málo dodržovaná zásada: jemný kartáč patří do ruky u hlavy). Nejdůležitějšími místy, která musí být zbavena všech nečistot a potu jsou místa za předními nohami - břicho tam, kde leží podbřišník (nebezpečí odpaření kůže) a spěnky - nebezpečí podlomů tj. bolestivé, špatně se hojící rány. Vlhkou houbou otřeme oči, nozdry, místa kolem řitního otvoru. Rozčešeme hřívu a ocas.
Kopyto se čistí háčkem. Pozorně si jej při té příležitosti prohlédněte. Má být dobře ošetřené, podle kvality rohoviny a potřeby okované nebo tzv. "na boso". Není li okované, všimněte si i bílé čáry (asi 1 cm od okraje kopyta - viz schéma). Toto místo a střelka jsou nejzáludnější, tam nejčastěji ulpívají drobné kamínky a nečistota. V případě špatné péče se může stát, že se kamínek dostane přes rohovinu do citlivé části kopyta a kůň začne kulhat. Většinou příčinu odhalí až přivolaný veterinární lékař nebo podkovář. Zdravé kopyto by se mělo 1x za 6-8 týdnů vystrouhat a upravit jeho tvar. Kopyta nejméně 1x za týden mažeme speciálním tukem zevnitř i vně (asi 1 cm pod korunku).
Sedlání a uzdění
madla
Sedlání a uzdění může začít až po důkladném očištění. Předtím, než přistoupíte k samotnému úkonu, uvědomte si, jak se kterým částem postroje říká. Koně uzdíme uzdečkou, uzdou, sedláme sedlem nebo madly.
K tomu neškodí uvést pár termínů, které si nesmíte plést:

Stájová ohlávka - stájovka - ohlávka k uvázání koně ve stáji pomocí vazáku
Otěže - požívají se k vedení na uzdečce
Opratě - požití při vedení tažných koní
Uzdečka - jednoduchý způsob uzdění
Uzda - složitější způsob uzdění pro práci s koněm ve vysokém sebrání, k uzdečce přidané lícnice a udidlo, podbradní řetízek, dvoje otěže - pákové a stihlové


Prosím, nezaměňujte tyto pojmy, byť jsou podobné. Pokud budete mluvit např. o uzdě a budete myslet uzdečku, je to jako byste v BMW mluvili o trabantu!
1.2009 09:01 | Mája
Teď již můžete přistoupit k samotnému úkonu sedlání a uzdění. Koně ponechte uvázaného. Vezměte nejdříve sedlo no levé předloktí, přední rozsochou k loktu. Pravou rukou přidržte zadní rozsochu a sedlo neste před sebou. Sedláme zásadně z levé strany!
Po povelu "ustup" přistoupíme ke koni, sedlo zvedneme nad kohoutek a položíme jej jemně na hřbet. Stáhněte jej po srsti dolů tak, aby mezi podbřišníkem a přední lopatkou bylo místo na jednu vaši dlaň. Je-li to tak, obejděte koně a upravte podložku pod sedlem, zkontrolujte zda nikde netlačí nebo není shrnutá. Pak můžete lehce zapnout podbřišník (nikdy nedotahujte hned "nadoraz"!). Po nasedání přistupte k nauzdění. Uzdečka visí na levém předloktí (nátylník). Rukama rozepínáte podhrdelník. Postavte se pod hlavu koně, rozepněte stájovku (odložte ji na žlab), přitom si pravou rukou podržte koně za nos, přetáhněte otěže přes hlavu, pak levou rukou podejte udidlo, pravá ruka přitom drží uzdečku asi v polovině lícnic a zároveň drží nos koně. Jakmile kůň vzal udidlo, přetáhněte nátylník oběma rukama za uši (palec vytlačuje ucho - pozor u citlivých koní!), zapnete podhrdelník, nánosník a hřívu vytáhněte nad čelenku. Postroj by měl mít všude vsuvky, dbejte na to, aby lícnice i konec nánosníku a podhrdelníku byly fixovány - kůň je upravený!
Vyvedení koně ze stáje
Zvládli jste práci ve stáji. Kůň je připraven pro vaši jízdárenskou hodinu, cvičitel nebo trenér velí: "Odchod ze stáje na jízdárnu!"
Postavte se ke koni z levé strany, sundejte otěže z krku koně, pravá ruka drží otěže asi 20 cm pod udidlem, ukazováček mezi otěžemi, levá dlaň svírá přezku otěží (tak máte koně fixovaného dvakrát, pokud by se chtěl rozběhnout, držíte jej oběma rukama).
Odchod ze stáje na jízdárnu
Otočte koně hlavou k východu a čekejte na povel: "odchod ze stáje". Ze stáje vycházejte v určeném pořadí, ve dveřích, kde není tolik místa, běžte před koněm. Jinak veďte koně kousek od sebe (pomozte si loktem) na úrovni předních nohou. Po příchodu na jízdárnu si za koněm jdoucím před vámi udržujte rozestup alespoň 3 m. (1 koňská délka). Proveďte koně po jízdárně. Pro povelu "Obrat do středu jízdárny, zastavit stát, dotáhnout, nasednout" koně zastavíte přitáhnutím otěží, pak dotáhnete podbřišník (kůň bude uvolněný). Vše se provádí u levé strany, otěže máte přitom navlečené na levém předloktí nebo vám pomocník koně podrží. Stáhněte třmeny a upravte si jejich délku (visící třmen dosahuje bez našlápnutí nohy do třmenu ke kotníku).
Nasedání
Nyní přehoďte otěže koni na krk, uchopte je levou rukou na kohoutku. Levou nohu dejte do třmenu, který jste si pravou rukou otočili proti sobě. Přitahujte se za obě rozsochy sedla a odrazte se nahoru, vložte nohu do pravého třmenu, svou vahou srovnáte sedlo a MĚKCE dosedněte do sedla. Pamatujte, že kůň má hřbet jen jeden, proto s ním mějte slitování! Máte-li pomocníka, pak vás může do sedla pohodlněji vyhodit. Postavte se čelem ke koni, rukama se chyťte za sedlo, ohněte levou nohu v koleni, pomocník vás s vaším odrazem vyhodí.
Vhodný oděv
Ještě dříve, než si sednete na koně, měl by váš oděv odpovídat požadavkům jezdecké etikety. Přiléhavé tričko nebo svetr s dlouhým rukávem, elastické kalhoty, jezdecké boty či alespoň boty s hladkou podrážkou a malým podpatkem a vaše holeně chránící kožené návleky chipsy. Z bezpečnostních důvodů oděv musí doplnit čepice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama