Důvěrka za Důvěru

6. ledna 2009 v 13:57 | Mája |  Odborné články a rady

Důvěra za důvěru


Hlavním znakem vašeho partnerství s koněm by měla být důvěra-ovšem vždy v rámci daného pořadí.Jak už jsme řekli,koně žijí na svobodě v přísně dodržované hierarchii.To jim dodává jistotu.Vědí,že vůdčí zvíře je ochraňuje ,volí bezpečné cesty,alespoň na koňské poměry,že jiný kůň neustále hlídá,když spí a tak dále.Také styk s jezdcem a ošetřovatelem je pro koně otázkou hierarchie.Kůň uznává člověka jako "vůdčí zvíře",které určuje směr,zajišťuje bezpečí a dopravu,která je pro domestikované zvíře velmi důležitá.Kůň se zpravidla naučí již od mládí respektovat člověka jako svého nadřízeného.Není tedy třeba mu svou převahou neustále "strkat pod nos",hrozit mu nebo na něj křičet.Lidé kteří tak s koňmi zacházejí,vlastně prozrazují vlastní nejistotu.Většinou mají právě ti "nejpřísnější jezdci" největší stach.Ve skutečnosti se bojí,že zvíře jejich strach pozná a že by se mohlo za tělesné i duševní týrání mstít.Koně skutečně poznají každou "slabost" a strach jezdce i ošetřovatele,ale jen málokteří toho využijí.Agresivita bývá jen zřídka následkem příliš tvrdého nebo nedbalého zacházení.Častěji dochází ke ztrátě důvěry.Koně přestanou věřit,že jim jejich neschopný "vůdce" zajistí bezpečnost.Reagují nervózně,ustrašeně,lekají se a plaší.
Musíte si uvědomit,že kůň od vás vyžaduje v každé situaci jasná rozhodnutí a pokyny.Podřídí se vám,protože jste rozumnější a uvážlivější,a když ho nezklamete,udělá to rád.Vůbec vás neubude,když budete se svým koněm přátelsky zacházet,když ho občas pohladíte a nakrmíte.Představa že nadřízený nemusí o svého podřízeného pečovat,je pouze lidská.Koně tímto způsobem nepřemýšlejí.
Koně mají velmi jemný smysl pro rozpoznání vaší nálady.Když se k nim blížíme křečovitě a se strachem,okamžitě to poznají. Strachu a křečovitosti se bohužel jen tak nezbavíme.Pokud takovými pocity trpíte,měli byste se pokusit postupně je odbourávat. "Lámáním přes koleno" nic nevyřešíme.
Když se tedy koní trochu bojíte,buďte ujištěni, že je to zcela normální.Koně jsou velká a impozantní zvířata . Kdyby chtěli,mohli by být pro nás nebezpeční. Na tom že potřebujete nějakou chvíli,abyste se o jejich mírumilovnosti přesvědčili, není nic směšného. Nejdříve si najděte zvíře,ke kterému máte skutečně důvěru,spíše staršího a menšího koně.Na mnoho lidí působí poníci důvěryhodněji než velcí koně;to je také normální.
S tímto koněm pak provozujte jen to,na co si troufáte.nejprve mu věnujte řádnou péči. Vyhřebelcujte ho,podrbejte tam,kde to má rád,a trošku ho povoďte.Nic si z toho nedělejte,když pozná,že z něj máte trochu strach. Dospělý a dobře vychovaný kůň rád převezme roli "učitele"..Ze začátku se vyhýbejte mladým,dosud nejistým koním,a hlavně pak problematickým koním.Zásadně nejezděte na koni,s kterým jste se před tím neseznámili při ošetřování. Není-li ve stáji ani jeden kůň,kterému byste mohli důvěřovat,najděte si raději jinou stáj.
Když už koně vlastníte a někdy se ho bojíte,postupujte následovně: Nejdříve zajistěte ideální podmínky pro ustájení;při nejmenším jeden z vás by měl být před jízdou v pohodě!Potom začněte z prací na ruce.podnikejte společně procházky.Brzy zjistíte že je to velmi uspokojující pocit,když se vám poprvé podaří přivést koně,k něčemu čeho se před tím bál. Oslavujte takové první úspěchy ,jsou stejně cenné jako vítězství na závodech,ale oslavujte je u svého koně, ne v klubové vinárně . Nic tak nezlepší vztah jezdce a koně jako nenucený pobyt ve výběhu nebo na pastvě! Existuje mnoho opatření,která upevňují důvěru mezi jezdcem a koněm. Pokud si na to sami netroufáte, Můžete absolvovat speciální kurzy které jsou po celé republice velmi známy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama