Dostihy

6. ledna 2009 v 13:31 | Mája |  Jezdecké disciplíny


Historie Dostihů:
Nejstarší záznsm o dostizích, pocházejicí z roku 1540, dokládá, že nejstarším dosud existujícím závodištěm v Anglii je Chester. Královna Alžběta I. jezdívala sledovat dostihy na pláni u Salisbury. Po roce 1640 se začalo závodit v Epsomu a do roku 1700 se stal hlavním městem dostihového světa Newmarket díky královskému patronátu, který mu zaruči popularitu.
Dostihová ročenka, ve které su uvádějí termíny a výsledky dostihů, byla poprvé publikována v rove 1727. V roce1740 postavila anglický parlament mimo zákon všechny závody, jejichž majetek byl menší než 50 liber, aby tak získal kontrolu nad bouřlivě se rozvíjejicím sportem. Derby, závoke, který se stal vzorem pro mnohé další na celém světě se poprvé běželo v roce 1780 a zvítězil v něm Diomet. Tehdy již bylo v Británii 59 dostihových závodišť a jedinými dvěma vídendy, kdy se neběžely žádné dostihy, byl ten po Velkém pátku a o Vánocích.
Dostihy a chov plnokrevníků se rozšířily do všech zemí, na které mněla Velká Británie nějaký vliv. V Severní Americe bylo první oficialní dostihové závodiště otevřeno v roce 1665 na Long Islandu v New Yorku. Ve francii se první oficialní dostihy běžely v roce 1776 poblíž Paříže, v Německu v roce 1822 v Meklenbursku, v Itálii v rove 1837 ve Florencii a v Neapoli. Na jižní polokouli byly první dostihy zaznamenány v roce 1810 v Sydney v Austrálii a v roce 1842 v Aucklandu na Novém Zélandu.
(V ČECHÁCH SE DOSTIHY POPRVÉ BĚŽELY V PRAZE V ROCE 1839 A V PARDUBICÍCH ROKU 1842)
Struktura dostihového sportu:
Struktura dostihového spaortu je na celém světě stejná. Základem všeho je vlastník koně, na kterém jsou všichni ostatní závislí. Vlastník zaměstnává profesionálního trenéra, který koně připravuje na dostihy a najímá pro ně jezdce.
Majitelé mohou své koně chovat čistě jen pro radost, aniž by očekávali návratnost vynaložených prostředků, nebo je mohou naopak chovat z komerčních důvodů. Nejčastější je ale kombinace obou důvodů. Nové koně může vlastník získat vlastním chovem, nebo nákupem od profesionálních chovatelů plnokrevníků.
První linii dostihového sportu tvoří trenéři a žokejové. Nejlepší trenéři mají obvykle stálý příliv zákazníků a v tréninku mývají 200 i více koní. K tomu je zapotřebí celá armáda stájníků a pracovních žokejů. Žokejové mohou mít buďsmlouvy s jednotlivými vlastníky či trenéry, nebo jsou na volné noze a nechávají se najímat na jednotlivé jízdy. Amatérští jezdci se účastní menšího počtu pro ně určených závodů.
Zákulisí dostihového sportu tvoří mohutně rozvinutý průmysla chovu plnokrevníků, připravený splnit každé přání koupěchtivých majitelů. Na vrcholu zájmu profesionálních chovatelů patří mladí koně- obvykle ročci-, kteří se prodávali po stovkách někdy za ohromné ceny (nejdrežší roček byl vydražen v roce 1985 za 13,1 milionu amerických dolarů). Ostatní chovatelé , kteří koně chovají spíše ze záliby posílají ročně na trh jednoho, nebo dva koně. Převážná část koní odchovaných velkými stájemi se prodá a nakoupí v aukcích. Největšími aukcemi na světe jsou Tattersalls v Newmarketu a Keeneland v Kentucky.
DOSTIHOVÉ DRÁHY:
V Americe tvoří všechny dostihové dráhy jednoduché ovály, ve kterých se jezdí ne levou ruku, ale Anglie se může pochlubit široce otevřenými dráhami Newmarketu, těsným kruhem v Chesteru, mírně zvlněnou drahou v Goodwoodu, důmyslným obloukem dráhy v Epsomu či širokými oblouky dráhy v Yorku. Rovinné dostihy v Evropě se jezdí především na jaře, v létě a na podzim, ale na celoročních drahách (v Anglii jsou tři) pokračují závody v menší míře i v zimním období.
V Británii dohlíží na dostihový sport Jockey Club (založen kolem roku 1750) a Britský dostihový výbor. Tyto organizace nesou odpovědnost za administrativní a plánovací činnost, bezpečnost a poctivost.
ECLIPSE
Hřebec Eclipse, který se narodil v roce 1764 v den zatmění Slunce (odtud jméno), byl potomkem Marskeho, vnuka araba jménem Darley Arabian, který byl jedním ze 3 hřřebců stojících u zrodu plemene anglických plnokrevníků. Byl to ryzák s bílou lysinou a bílou podkolenkou na pravé zadní noze. Eclipse běžel a zvítězil ve svém prvním dostihu na 4 míle (6,4km) ve věku pěti let v Epsom Dawns. Poté zvítězil ve všech dostizích, kterých se za své sedmnáctiměsíční kariéry zúčastnil. V chovu se uplatňoval 19let, zplodil 335 vítězů a je zakladatelem jedné ze tří hlavních krevních linií plnokrevníků, do kterých patří 90% všech dnes chovaných anglických plnokrevníků.
SECRETARIAT
Secretariat se narodil v roce 1970 ve Virginii. Mněl perfektní tělesnou stavbu a úctyhodný krok dlouhý 7,6 m. Byl mezi dostihovými koňmi tím, co se nyzývá beau idéal. Zvítězil v 16 dostizích z 25, ve kterých startoval. Po 25 lety byl jediným držitelem americké Trojkoruny a nezapomenutelným způsobem zvítězil v Ceně Belmontu. Druhou polovinu dostihu změnil ve slavnou eexhibici síly a rychlosti, neboť ve finiši za sebou nechal soupeře o 31 délek a posunul tak rekord na 2400m o 2.6 vteřiny, a navíc ve chvíli, když ho jezdec Ron Turcotte zkoušel zastavit, stihl překonat světový rekord na 2600m.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama