A ještě historie o dostizích

6. ledna 2009 v 13:33 | Mája |  Jezdecké disciplíny
TROCHA HISTORIE

Morava drží prim, v r. 1912 vzniká dobře organizovaný Spolek chovatelů klusáka se sídlem ve Šternberku, který zbudovává dostihovou dráhu a organi­zuje dostihy, chov a vede i plemennou knihu.
Rozvoj přibrzdila I. světová válka, do­stihy se přerušují a značně poškozen a zredukován je i chov klusáka.
Během první republiky začínají klusácké dostihy a chov klusáka opět vzkvétat, až do roku 1930, po němž začíná chov upadat, dráhy zanikají a dílo zkázy dovršuje druhá světová válka. Po válce obnova začíná v Olomouci a během dvou let zde vybu­dují krásnou dostihovou dráhu v Lazích.
V roce 1951 přebírá chov klusáka stát, chov se přesouvá do Zemského hřebčince v Tumačově, odkud byl teprve letos odprodán poslední klusácký hřebec (Sabbath po Labyrint) a tím byl chov klusáka převeden výhradně do soukromých rukou.
Oficiální autoritou pro chov klusáka a pořádání klusáckých dostihů je Česká klusácká asociace se sídlem v Praze-Velké Chuchli,kde se pořádá i drtivá většina dostihů.
CO JSOU KLUSÁCKÉ DOSTIHY
V klusáckých dostizích je hlavní rychlost koně v klusu. Kůň je zapřažený v sulce, dostihy se běhají na speciálních klusáckých drahách. V jednom dostihu může startovat maximálně 16 koní. Délka tratí pro dostih je většinou v rozmezí 1600 až 3400 m.
SULKA (obrázek)
Sulka je dvoukolový vozík na vzdušných pneumatikách, vyrobená z lehkého materiálu. Pro trénink a dostih se používají rozdílné sulky. Sedadlo sulky je umístěné za osou vozíku, takže tlačí klusáka dopředu. Nejoblíbenějšími jsou tzv."italky". Šířka se smí pohybovat mezi 140-150 cm, hmotnost smí být maximálně 30kg.
JEZDEC
V dostihu jezdec sedí v sulce těsně za koněm. Nohy má rozevřené a zapřené ve zvláštních opěrkách.

MONTÉ
Monté je dostih na klusácích pod sedlem, v ČR se až na výjimky nepořádají. Délka tratí bývá mezi 1600 až 2600 m.

AUTOSTART (obrázek)
Nejčastěji se v klusáckých dostizích používá tzv.autostart, tedy start "z jedné mety". Auto má pro tyto účely speciální rozvírací ramena, která po startu zaklapne a sjede z dráhy. Start probíhá pomalým rozjezdem za autem.

Autostart

START S VYROVNANOU METRÁŽÍ
Start s vyrovnanou metráží znamená start z různých vzdáleností, které určují optická čidla, vzdálá od sebe vždy 20 m. Zde mohou favorité startovat s handicapem.

CÍL
Jelikož nemusí být v cíli zcela jasné, kdo doběhl první, pořizuje se tzv."cílová fotografie". Pokud doběhnou někteří koně současně, jedná se o tzv."death heat", vítězové se dělí o výhru.
Cíl- Jelikož nemusí být v cíli zcela jasné, kdo doběhl první, pořizuje se tzv."cílová fotografie". Pokud doběhnou někteří koně současně, jedná se o tzv."death heat", vítězové se dělí o výhru.
Heaty- heaty jsou opakované (potvrzující) dostihy - tedy potvrzení výkonu koně z předešlého dostihu. Heaty bývaly původně i ve cvalových dostizích.

ROZDĚLENÍ KLUSÁCKÝCH DOSTIHŮ (obrázek)
Schéma rozdělení klusáckých dostihů naleznete na obrázku.

Rozdělení klusáckých dostihů.
U handicapů se zavádí model tzv. Počítačového handicapu, více na Českém klusáckém serveru.

KILOMETROVÝ ČAS
Pro hodnocení výkonnosti a celkového výkonu klusáka je rozhodující tzv."kilometrový čas". Tento se vypočítá tak, že celkový čas dostihů se přepočítá na sekundy a dělí se délkou (metráží) dostihů, které kůň absolvoval a výsledek se převede znovu zpět na minuty. Dostihová výkonnost klusáka závisí na čase, délce dostihů (metráži, věku a v osobním rekordu se hodnotí i celkový projev. Podmínky a pravidla pro výkonnostní zkoušky klusáka stanovuje Dostihový řád.

POSTROJOVÁNÍ KLUSÁKŮ V DOSTIZÍCH (obrázek)
Uzdečka(postrojová ohlávka) - může být otevřená bez náočnic pro klidné koně, polootevřená pro koně nervózní, anebo s náočnicemi pro kopně těžko zvladatelné.
Udidlo - lomené nebo "kloubové", které dobře přiléhá, pro zmenšení ostrosti často pogumovaná. Pro prudké koně se používá "tyčové".
Nákrčník - kožený řemen, který probíhající do tyčového udidla, slouží k udržení rovnováhy a přilnutí při vysoké rychlosti v dostihu.
Ochranné prostředky se používají především pro ochranu končetin (před úderem, zášlapem, apod.)
Pomůcky - v klusáckých dostizích se používá mnoho pomůcek, především na předních nohách. mezi nejdůležitější z nich patří:
a) olověné závaží - v koženém (gumovém) obkladu přiloženém na kopyto
b) brokové kroužky - kožené (gumové) naplněné broky podle potřeby.
c) "nožní" závaží - kovové závaží připevněné vpředu na kopyto. Dělí se dle váhy, jiné se používají na pravou a jiné na levou nohu.
Postrojování klusáka.
PODKOVÁNÍ KLUSÁKŮ
V klusáckém sportu má podkování velký a mnohostranný význam. Správné podkování klusáka je velmi důležité - často jinými podkovami na každé z nohou se řeší např.nečisté chody apod. Je samozřejmě záležitostí trenéra tento stav rozpoznat a konzultovat ho s podkovářem. zároveň je třeba péči o kopyto věnovat zvýšenou pozornost a péči. Dostihový kůň potřebuje podkovy zmírňující nadměrné zatížení kloubů. Správné podkování umožňuje: Správnou rovnováhu, vysokou krokovou frekvenci, pravidelnost chodů, vysokou akci a v neposlední řadě i vysokou rychlost klusové frekvence. Klusáci mají podkovy na všech čtyřech končetinách, bývají polokruhové se žlábkem. Podkova v dostihu chrání končetinu a poskytuje dobré vyvážení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama