Velký ale mírumilovný

21. prosince 2008 v 20:46 | Mája

Velký,ale mírumilovnýJ!


Původně koně obývali stepi.Na svobodě žijí ve stádech nebo v rodinných skupinách,skládajících se s jednoho hřebce a několika klisen a hříbat různých ročníků.Stádo vede vůdčí klisna a ochraňuje ho hřebec.Každý kůň má ve skupině své místo:jeden má postavení vyšší,druhý "nemůže do ničeho mluvit",ale všichni se vlastně cítí dobře,neboť stádo jim poskytuje tolik potřebnou jistotu. Rozepře uvnitř stáda se vyskytující v podstatě,jen do té doby,něž se utvoří společenský žebříček.Potom probíhá soužití pokojně, ani s jinými zvířaty,koně nevyhledávají spory.Svým založením jsou koně zvířata,která při nebezpečí prchají.Do boje se spouštějí jen tehdy,jsou-li k tomu přinuceni.
Celkové chování koně je určeno životem ve stádě nebo v rodinné skupině,a to ještě dnes,10 000 let po domestikaci.Původně byl kůň ideálním partnerem pro člověka.Jeho mírumilovnost a ochota spolupracovat vlastně umožnily jeho zkrocení.V dědičných vlohách koně je však zakotveno také mnoho zvláštností,které nám ztěžují zacházení s ním.Připomeňme si jen jeho sklony k lekání a plašení.
Koně se cítí dobře jen ve společnosti jiných koní.Za svůj domov nepovažují stáj nebo dokonce svůj box,ale stádo ke kterému patří.Kůň bez stáda je nešťastný a nejistý.Nikdy se nesmíří s osamělostí,nanejvýš si zvykne ji tiše snášet.Pokud jste někdy zažily jak reaguje kůň ustájený roky o samotě na nového koňského kamaráda,nebudete už nikdy věřit "expertovi",který hovoří o "návyku" či "přizpůsobení".Jezdci občas tvrdí,že svému koni nahradí společnost tím,že se mu budou "hodně" věnovat.To je ovšem předsevzetí ,které se nedá uskutečnit,pokud se nenastěhujeme do stáje a neudělme si hobby z chroustání sena! Od nás lidí je už dost velkorysé,když si denně najdeme dvě hodinky ,během nichž se našim čtyřnohým kamarádem zabýváme.Kůň však potřebuje společnost po celý den,a ne ledajakou,totiž zase koně.V krajním případě mu stačí také společnost jiných zvířat,jako krav,koz nebo ovcí.Psi,kočky a jiná drobná zvířata se jako společníci pro koně nehodí!
Pro stepní zvíře,kterým kůň je,je také velice důležitý pohyb a zaměstnání.Volně žijící koně jsou prakticky stále v pohybu,i když zřídkakdy předvádějí nějaké senzační finiše.Celý den se pomalu a klidně táhnou od jednoho trsu trávy k druhému.Tento stálý ,pomalý pohyb zajišťuje dobré trávení a vyrovnaný temperament.
Když se koně právě netoulají nebo nespí,rádi se dívají "dodálí". Milují široký rozhled,pro potěšení i kvůli pocitu bezpečí.Chováme-li je na pastvinách,většinou si oblíbí nejvýše položené místo.
Koně mají nesmírně rádi čerstvý vzduch,ať už jsou jakéhokoli plemene.Při pěkném počasí leží blažně na slunci,ale tu a tam rádi na sebe nechají sprchnout.Když fouká vítr, pozorně větří a rychleji než jindy se dají přimět k závodění nebo i k rvačce.Pečlivě zkoumají výběhy a pastviny podle nových pachů a jsou velmi vybíraví při hledání nového místa na válení.Když napadne sníh,odhrabují ho,a hledají pod ním trochu zmrzlé trávy.Pobyt pod širým nebem je pro koně nejpřirozenější věc na světě.
U koní,s nimiž se stává každá vyjížďka riskantním podnikem,protože se neustále lekají a plaší,se něco pokazilo v péči nebo ve výcviku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama