Správné přístřeší pro koně

21. prosince 2008 v 20:38 | Mája

Správné přístřeší pro koně:


°venkovní ustájení nebo venkovní box,např. s výhledem na dvůr
°denně několikahodinový výběh,v letě pokud možno pastvina
°možnost kontaktu s jinými koňmi
°čerstvý vzduch místo stájové zatuchliny

Agresivita-příčiny a náprava


Když kůň reaguje na člověka agresivně,má to většinou dva důvody:
1) V mládí se nenaučil uznávat člověka jako svého nadřízeného.
2) Bojí se lidí a útočí,když je zahnán do úzkých a nevidí jinou možnost záchrany.
S první situací se setkáváme hlavně u poníků.Jejich často neznalým majitelům připadala agresivita tak dlouho roztomilá,až jim přerostla přes hlavu.Chování poníků lze jen těžko napravit,a když,tak to dokáže jen odborník.Někdy reagují i provozní koně na některé lidi agresivně.Ze stále nových a nových začátečníků,které mají naučit jezdit,jsou tak rozrušení,že se snaží se vymanit,vyhrazují nebo se ohánějí.Zkušení jezdci to umí uvést do pořádku krátkým potrestáním . Ti nejistí by se měli takovým koním vyhnout.Pokud v jezdecké škole,kterou právě navštěvujete,reaguje agresivně více koní,měli byste ve vlastním zájmu změnit stáj,jistě tam totiž není něco v pořádku,pokud jde o ošetřování a výcvik koní.
Zda se jedná o druhou příčinu agresivity, poznáte např. podle toho,že se kůň před vámi uchýlí do nejvzdálenějšího koutu boxu,že je ztuhlý v zádech a stahuje ocas mezi nohy.Takoví koně bezpodmínečně potřebují klid,optimální péčí a trpělivého majitele,který by jim pomohl znovu si vytvořit důvěru k lidem.Potrestáním to v tomto případě nevyřešíme.
Při zacházení s koňmi se zásadně vyhýbejte tomu,že je budete zahánět do kouta nebo jim jiným způsobem nahánět strach.Vyděšení koně,kteří nevidí jinou možnost úniku,někdy reagují agresivně. Proto vždy na koně mluvte,když se k nim blížíte zezadu. Když potřebujete vyvést koně z boxu,nejdřív ho zavolejte nebo nalákejte na pamlsek, aby se k vám sám obrátil a mohli jste mu nasadit ohlávku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama